Družinový systém

Jak fungují naše družiny skautů a skautek?

Činnost našich skautských družin (holky a kluci na druhém stupni) je založena na družinovém systému, kdy družinovou schůzku vede rádce/rádkyně a podrádce/podrádkyně, kteří jsou podobně staří nebo jen o málo starší než ostatní členové/členky družiny.

Družinové schůzky probíhají zcela samostatně, bez přítomnosti dalšího vedení. S rádci/rádkyněmi máme každý měsíc radu, na které plánujeme, co budou v dalším měsíci dělat a řešíme, co se povedlo a nepovedlo.

Co je to družinový systém?

Družinový systém je důležitým prvkem skautské výchovné metody, kterou se řídí všechny skautské oddíly. Ve věku skautů/skautek (11–15 let) jsou děti již dostatečně vyspělé, aby si při činnosti neublížili a nic nerozbili. Je to vlastně podobné, jako když se po škole sejdou u kamaráda/ky, nebo jdou se spolužáky/spolužačkami ven: také mají Vaši důvěru, že se zvládnou o sebe postarat. Pro zdravý rozvoj v tomto věku je důležité, aby kluci a děvčata měla příležitost se samostatně rozhodovat, domlouvat se na činnosti, hledat cestu ke shodě i způsoby řešení případných sporů. Dokud budou mít za zády někoho dospělého, nenaučí se spoléhat sama na sebe.

S rádci i družinou aktivně pracujeme a rozvíjíme je tak, aby jejich činnost byla smysluplná a bezpečná. Rádce a podrádce připravujeme k vedení družin, učíme je pravidla bezpečnosti i zásady přípravy pestrého a rozvíjejícího programu. Rádce/rádkyně a podrádce/podrádkyně v našem oddíle mají naši plnou důvěru. V družině rozvíjíme respekt k pravidlům i k sobě navzájem a současně podporujeme iniciativu každého skauta/ky. Družině svěřujeme právě tolik svobody a samostatnosti, kolik umožňuje její vyzrálost (nejen rádce/rádkyně a podrádce/podrádkyně, ale celé družiny).