SKAUTING
… je dobrodružství, formování charakteru, pobyt v přírodě a společenství lidí, kteří sdílejí podobné hodnoty. Vyrůstat ve skautském oddíle znamená chopit se šance žít naplno – být aktivní a najít vlastní místo ve světě.
Dětem, ale i dospělým skauting nabízí možnost vyzkoušet si mezi přáteli a podobně naladěnými lidmi mnoho rozšířit si obzory, poznat a rozvíjet se a zajímat se o své okolí. Menším dětem přináší dobrodružství jako jsou první strávené bez rodičů, ti starší a dospívající mohou zažít netradiční aktivity jako je sjíždění řeky, slaňování, cestování nebo návštěvu velké či zahraniční skautské akce. Dospělí mohou v dobrovolné podpoře oddílů najít smysluplnou aktivitu, možnost rozvíjet se a realizovat. Prostřednictvím her, zážitků a dalších činností přiměřených věku skauting všestranně působí na rozvoj osobnosti dětí a mladých lidí. V průběhu programu a oddílových aktivit se děti nejen baví, ale zároveň se učí přejímat zodpovědnost, pracovat v týmu, získávají samostatnost a mnoho praktických dovedností, které se jim budou hodit v osobním i profesním životě.
Kolik času vaše dítě stráví s oddílem?
Každý oddíl má vlastní nastavení a schází se či vyráží na výpravy různě často. Účast všech dětí na akcích a výpravách je důležitá pro správnou činnost oddílu – aby mohly správně fungovat družiny či aby vaše dítě nebylo znevýhodněno v dlouhodobých aktivitách (kde například postupně získává body). Proto by se měli rodiče snažit společně s vedoucími oddílu zajistit, aby se dítě akcí mohlo účastnit. Rodiče by také neměli skautské akce zakazovat například jako trest za školní výsledky. Nepravidelná účast narušuje začlenění dítěte, brání mu být ve zdravém a motivujícím prostředí a komplikuje fungování celého oddílu.
Schůzky
Dítě se schází s družinou nebo oddílem jednou týdně v pravidelný čas. Pokud není předem domluveno jinak, probíhají pravidelné schůzky v klubovně, za pěkného počasí vyrážíme do nedalekých lesů.
Výpravy
Přibližně jednou za dva měsíce vyrážíme na vícedenní výpravu. Častou náplní je výlet do přírody, jehož prostřednictvím děti poznají dosud nenavštívená místa a rozvíjejí tak svůj vztah ke krajině i její kultuře. Výpravy probíhají za přítomnosti vedoucích nebo družinových rádců či rádkyň.
Tábor
V průběhu letních prázdnin se vydáváme na tábor. Zpravidla během prvních čtrnácti dní letních prázdnin. Mladší děti (první stupeň ZŠ) jezdí na týdenní tábor, starší pak na čtrnáct dní. Starší děti se podílejí na stavbě tábora, všichni se poté zapojují do jeho chodu (příprava dřeva, vaření apod.). V odtržení od civilizace rozvíjejí soběstačnost, schopnost obstát a najít své místo v kolektivu. Také si osvojí mnoho praktických dovedností. Program je obvykle obohacen velkou výpravnou tematickou hrou, která pak nabízí dobrodružství a poskytuje prostor pro rozvoj kreativity.
Kdo se o děti stará?
O děti se starají vedoucí starší 18 let, kteří mají zodpovědnost za bezpečné vedení dětí, naplňování výchovných cílů skautingu a bezproblémové fungování oddílu. Tato pozice vyžaduje náležitou kvalifikaci prověřenou speciální zkouškou, která zaručuje, že vedoucí zná například základy pedagogiky, psychologie nebo organizace a práva. Vzdělávací systém Junáka – českého skauta je velmi propracovaný a vedoucí mají navíc povinnost absolvovat zdravotnický kurz. Ve své práci také využívají metodiky skautského programu a berou ohled na specifické zájmy a potřeby dětí.
Kromě vedoucích se budete v oddílech setkávat také s rádci a rádkyněmi. Ti mají na starosti jednotlivé družiny/šestky, je jim většinou kolem 15 let a na programu úzce spolupracují s vedením oddílu. I pro ně existuje systém vzdělávání, např. pomocí rádcovských kurzů.
Co vaše dítě potřebuje?
Na skautských schůzkách, výpravách a táborech dítě využije základní tábornické vybavení, které ho udrží v teple a suchu i v náročnějších podmínkách a díky kterému bude připraveno na všechna dobrodružství. Kromě tohoto vybavení bude potřebovat i další vybavení, které se mění podle povahy akce.
Na pravidelné schůzky:
- Batůžek
- lahev s pitím
- malou svačinu (např. jablko)
- psací potřeby
- zápisník (sešit s pevnými deskami)
- uzlovačku (provaz dlouhý cca 1,5 m)
- KPZ
Na výpravy
Třísezónní spací pytel, karimatka, sportovní oblečení do přírody, kvalitní nepromokavá turistická obuv, ešus, hrneček (plecháček), nůž, baterku/čelovku, skautský šátek (obdrží na některé z výprav), batoh (do kterého se vše vejde!).
Ačkoli nové a opravdu kvalitní vybavení něco stojí, existují i levnější a vhodnější alternativy. Pamatujte, že některé vybavení je maximálně na dva roky (děti z oblečení a bot rostou rychle), některé na více let (karimatky, spací pytle). Na výběr a nákup vybavení však nejste sami. Nejen že si od zkušenějších členů můžete koupit či půjčit již použité vybavení, které dále nevyužijí, s výběrem vhodného vybavení vám rádi poradí naši vedoucí. Ti mají dostatek zkušeností s tábornictvím a pobytem v přírodě v různých příznivých i nepříznivých podmínkách.
Kolik skauting stojí?
Roční členský příspěvek
Je spolkový příspěvek, ve kterém je zahrnuto členství ve skautské organizaci, úrazové pojištění členů na všech akcích a prostředky na zabezpečení fungování oddílu/střediska jako je vybavení kluboven a další vybavení potřebné pro program.
Platí se 1x ročně zpravidla během listopadu – v roce 2023: 750 Kč
Náklady na výpravy
Náklady na výpravy se pohybují od 100 Kč za jednodenní výpravu až po několik set záleží na délce a lokalitě výpravy a plánovaných programech. (zahrnuje jízdné, ubytování, stravu, vstupné a další)
Cena tábora se pohybuje
Cena tábora byla v roce 2024 následující:
- 3300 Kč za 14 denní tábor starších
- 1700 za týdenní tábor mladších.
Skautský kroj
Nový stojí přibližně 700 Kč, po domluvě s vedoucím vám jej zakoupíme. Je také možné zajistit si již starší kroj od některého staršího člena případně je sami nabízíme.